Češi a jejich vzdělání (názor psaný Al)

7. prosince 2010 v 16:49 | Al |  Tok myšlenek
komix

Co k tomu říci.. Na novinkách.cz se objevil tento článek, na který prostě musím zareagovat. Češi o dost klesli se vzděláním v porovnání s ostatními zeměmi.  Převážně v matematice, přírodovědných vědách a literatuře (čtení knížek). Mám chuť napsat: "A vy se snad divíte?"  Nejde o to, jestli my se učíme, někdy to však ovlivňují různé vlivy, jako třeba učitelé, prostředí, podání toho učiva.. Naše školství! Pro ty, co mají zájem, tak celý článek ;)...


Osobně si myslím, že není chyba jen na naší straně, i když větší část tedy je - sami se rozhodujeme, jakou budoucnost chceme mít. Ostatně podle toho bysme se i měli učit. Ale občas do toho zasáhnou jiné vlivy.

Například učitelé. Výjimkou není ani naše škola. Na každé škole se najde pár učitelů, kteří prostě mají vytipované osoby, které každou hodinu vyvolávájí, na něco se jich ptají, víc toho od nich očekávají, nadržují jim, či naopak je nemají zrovna v lásce. Je to pak znát třeba u zkoušení. U nás, koho nemá rád(a), ba naopak, kdo je jedničkář, ale učitel(ka) mu tu dobrou známku nechce dát, přímo toho jedince u tabule dusí alespoň deset minut, než si dokáže, že lépe jak za tři to nebude. Má se pak cenu učit, když jste řekli téměř všechno správně, vyskytla se jen malá chybička, ale trojku už máte jasnou? Poté vyvolá dalšího jedince, kterýmu dá snad o tři stupně lehčí látku, nejlehčí otázky, které ten předchozí řekl, zkouší ho dvě minuty a dá mu za jedna, i když toho moc neřekl? Spravedlnost tu zřejmě není, měli jsme se přece učit... To člověka odradí od učení, když ví, že nezkouší na danou látku, dávají mu spíše něco ze života.

Jiným příkladem je třeba podání té látky. Neumí to správně vysvětlit. Například u mě matematika. Nikdy to přímo v hodině nepochopím, pokud ano, do druhého dne to zapomenu, protože hned následující den mi to připadá těžší a těžší. Snad každou přestávku se dožaduji vysvětlení, ale stejně to neumím, až když mi to kamarádky vysvětlí, nebo až když jsme s učitelkou samy a věnuje se mi snad hodinu.

Dalším příkladem je učitel angličtiny. Angličtinu umí třeba skvěle, ale horší už je nám to vysvětlit, naučit. Až do letošního roku jsme z hodin angličtiny téměř nic neměli. Naštěstí teď už se učíme, ale moc toho neumíme. Pouze ti, co jakyk měli na základce, či se mu sami věnují. Spousta z nás chodí na doučování (já se časem taky chystám).

Co se týče čtení, myslím, že jim to znechutila maturitní četba. Ke všemu mají jiné zájmy, například sport - hokej, fotbal, tenis, volejbal, tanec... Je tolik věcí, které je může bavit místo knížek. Neříkám, že je v tom podporuji, ale určitě se jim čtení nemá nutit, protože se to pak zprotiví každému. Hlavně teď se většina knížek zfilmuje, takže "čtenář" si raději počká na ten film, než aby četl knížku. Já teda knížky miluji.

Podle mě je i chyba jinde. Nás třeba neustále srovnávají s gymnáziem a to víte, že mi se pak nemáme v lásce, všichni toho po nás chtějí tolik. To jsme rovnou mohlí jít na gymnázium, kteří "neumějí pracovat". Hlavně většinou gymnázium jezdí na samé exkurze, výlety do zahraničí, různé olympiády a tak... A naše škola ne! Prostě gymnáziu dávají přednost. Nám se snaží školu zrušit. Ke všemu neustále se z jedné školy stěhujeme na druhou, mění se nám učitelé a než se na ně zvykneme, je tu nový rok a nový učitel.

Myslím, že by nebylo na škodu, kdyby se něco změnilo. Taková "škola hrou". Občas si v cizích jazycích zazpívat, v literatuře se kouknout na nějaký film a porovnávat ho pak s knihou, zahrát si nějakou scénku z knížky, podnikat exkurze, občas v tělocviku nacvičit nějakou choreografii, apod... Neříkám, že něco u nás tak nefunguje, ale nebylo by to fajn? Hlavně v pátek bych dávala kratší vyučování, přece jen se každý těší na víkend a už školu nijak extra nevnímá. V matice bych změnila učivo na něco užitečnýho než nějaký funkce, logaritmy,... které myslím ani nebudu používat. Je toho spousta.

A nějaký kroužky by určitě nebyly na škodu (já teda chodím na fiktivní firmu), ale třeba nějaké doučování.. Tohle je jen můj názor z pohledu studentky na naší škole. Můžeme se lišit, ale uznejte, kdo v dnešní době chodí rád do školy? Já teda jen za přáteli, i když tam máme příjemnou atmosféru - takové domácí prostředí.


Loučí se s Vámi Al, která neví, co dodat,
protože to co chtěla napsat, ji vypadlo z hlavy. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Davidek Davidek | E-mail | Web | 7. března 2012 v 9:54 | Reagovat

Jo jo , moje řeč

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama